Sobota, 20 lipca 2019. Imieniny Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Święto grodu z Festiwalem Drożdzy

2018-07-24 09:59:40 (ost. akt: 2018-07-24 10:04:01)

Autor zdjęcia: Arch. MOK w Pasymiu

Tegoroczne obchody święta miasta rozpoczęło się uroczystym otwarciem rewitalizowanego rynku. Po raz pierwszy podczas Dni Pasymia odbył się Festiwal Drożdży, podczas którego zorganizowano konkurs kulinarny "Racuchy drożdżowe słono/słodko".

Rewitalizacja pasymskiego rynku kosztowała 4,3 mln zł, z czego 80% to dofinansowanie, które Urząd w Pasymiu pozyskał w ramach uczestnictwa w sieci Cittaslow. Projekt rewitalizacji został wykonany w oparciu o wytyczne Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W ramach realizacji inwestycji na ciągach jezdnych został ułożony historyczny bruk kamienny, natomiast plac spacerowy w centrum i chodniki zostały wyłożone płytami granitowymi. Projekt zakładał, że na Rynku pozostaną również miejsca parkingowe, w tym dla osób niepełnosprawnych. W posadzce został uwidoczniony fragment fundamentu dawnego Ratusza, który został odsłonięty w trakcie prowadzonych w 2016 roku prac archeologicznych. Poza tym rewitalizacji poddana została stara studnia i znajdujący się w jej pobliżu historyczny bruk kamienny. Pojawiła się nowa zieleń oraz obiekty małej architektury.

Z okazji święta grodu odbył się też Pierwszy Festiwal Drożdży. W konkursie na "Racuchy drożdżowe słono/słodko" pierwsze miejsce otrzymały racuchy podane z musem malinowo miętowym i karmelizowaną gruszką na miodzie. Konkurs przeprowadzony został przy współudziale i pomocy merytorycznej laureata programu kulinarnego Top Chef - Marcina Jabłońskiego. Werdyktem jury, laureatami konkursu kulinarnego podczas „Pierwszego Festiwalu Drożdży” została drużyna w składzie: Jolanta Augustowska i Milena Augustowska z Narajt. Drugie miejsce zajęła Krystyna Tadaj z Pasymia, a na trzeciej pozycji uplasowali się Sylwia i Rafał Brzezińscy z Leleszek. Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia za trud włożony w realizację konkursu.

Pomimo deszczowej pogody gromdzeni do późnych godzin nocnych bawili się na koncertach.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym Nieprzytomne dziecko odtransportowano do szpitala w Olsztynie. Natomiast wujek chłopca został odwieziony z urazem kręgosłupa do szpitala w Szczytnie - podała Szczepanek.. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages