Sobota, 20 lipca 2019. Imieniny Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Platynowe 10 minut dla życia

2017-09-21 10:50:23 (ost. akt: 2017-09-21 10:52:41)

Autor zdjęcia: Arch. Organizatorów

Wielu z nas wciąż nie umie udzielić pierwszej pomocy, stąd niezmiernie ważna jest nieustanna edukacja. Doskonale wiedzą o tym organizatorzy Mistrzostw w Ratownictwie Medycznym „Bezpieczna Firma”, którzy od kilku lat szkolą pracowników z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Podczas jubileuszowych – 10 zawodów, które odbyły się w Ośrodku Wypoczynkowym "Kalwa" w Pasymiu, uczestnicy dowiedzieli się jak ważne jest platynowe 10 minut dla życia. Zwycięzcy otrzymali puchar od Burmistrza Miasta Pasym oraz zewnętrzny (przenośny) defibrylator.

Pierwszą pomocą są wszystkie czynności niezbędne do wykonania aby uratować życie osoby poszkodowanej. Warto sobie uświadomić, że pierwszej pomocy może udzielić każdy. Nie jest do tego niezbędne wykształcenie medyczne czy ukończenie wielogodzinnych kursów. Wiedza z zakresu pierwszej pomocy zawiera podstawy niezbędne do określenia stanu osoby poszkodowanej a praktyczne działanie obejmuje kilka prostych do wykonania czynności.
Statystyki wskazują, iż o połowę więcej osób wymagających natychmiastowej pomocy można byłoby uratować, gdyby świadkowie zdarzeń nie czekali na przyjazd karetki, tylko udzielili pierwszej pomocy. Wielokrotnie może zadecydować to o szansach na przeżycie poszkodowanych. Podejmując nawet najprostsze czynności ratunkowe, zwiększamy szanse na przeżycie poszkodowanego.
- Niestety, aktywność Polaków w zakresie udzielania pierwszej pomocy nie wypada najlepiej. Na tle innych państw europejskich jesteśmy daleko w tyle – wyjaśnia Ireneusz Urbanke, Kierownik Pogotowia i Hot Line Medicover. – Dla przykładu w Europie, ok. 40 proc. osób z zatrzymaną akcją serca wraca w pełni do zdrowia, wszystko za sprawą pierwszej pomocy, udzielonej na miejscu zdarzenia, w Polsce odsetek ten wynosi jedynie 4 proc. – dodaje.
Mając na uwadze to jak ważny jest czas dla ratowania ludzkiego życia i zdrowia, organizatorzy zdecydowali, iż w tym roku szczególną uwagę uczestników mistrzostw skupią na szybkim i efektywnym niesieniu pomocy. Dlatego osią zadań przygotowanych dla uczestników było platynowe 10 minut dla życia, które miało odzwierciedlenie we wszystkich zadaniach. W zadaniach drużyny miały każdorazowo 10 min. na akcję ratunkową.
Mistrzostwa w Ratownictwie „Bezpieczna firma” są elementem działań edukacyjnych, mających na celu propagowanie profilaktyki i edukacji zdrowotnej oraz inicjatyw zwiększających bezpieczeństwo życia i zdrowia wśród pracowników, klientów oraz społeczności lokalnych.
W zawodach udział wzięło 32 drużyny - około 160 osób z całej Polski.
Laureaci tegorocznych zawodów:
1 miejsce - McKinsey EMEA Shared Services Sp. z o.o.
2 miejsce - Timken Polska Sp. z o.o
3 miejsce - Kompania Piwowarska S.A.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages