Wtorek, 28 stycznia 2020. Imieniny Agnieszki, Kariny, Lesława

Powiatowe dożynki w Pasymiu

2017-08-28 10:55:58 (ost. akt: 2017-08-28 11:20:24)

Autor zdjęcia: Joanna Karzyńska

Święto plonów to jedno z najważniejszych dla rolników wydarzeń w roku, to czas radości i odpoczynku. To również przypomnienie o tym, że dzięki trudowi ich pracy codziennie trafia na stoły nasz polski chleb. W niedzielę, 27 sierpnia w Pasymiu obchodzono powiatowe dożynki.

Dożynki to jeden z tych dni, które zachowały swój tradycyjny charakter. Praca na roli jest niezwykle trudna. Nie wystarczy zebrać plony, trzeba je jeszcze godnie sprzedać, a to wymaga czasu. Rolnicy zasługują na nagrodę za swoje poświęcenie i wytrwałość. Każda praca jest na swój sposób trudna, a jednak do trudu rolnika, do święta dożynek przywiązujemy większą wagę. Co wpływa na specyfikę i solidarność rolniczą? Co czyni pracę na roli tak wyjątkową, a dożynki tak bliskie każdemu? Może to, że jest to praca dla chleba - mamy świadomość, że tam na polach, w złocistych łanach pszenicy i żyta rodzi się nasz chleb powszedni. Bo wszystko inne da się wyprodukować. Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla każdego rolnika. To radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. W okazałych i misternie wykonanych wieńcach i koszach kryje się nie tylko satysfakcja z pomyślnie zakończonych żniw i wdzięczność za zbiory, ale przede wszystkim mozolna praca i codzienna troska mieszkańców wsi oraz ich głębokie przywiązanie do narodowej tradycji.
Podczas niedzielnych dożynek w Pasymiu nie zabrakło wielu atrakcji dla małych i dużych. Pomimo deszczowej pogody stoiska były chętnie odwiedzane przez miejscowych, jak również przez gości z ternu powiatu i turystów. A licznie przybyli na koncerty, bawili się do późnych godzin nocnych.

Więcej informacji w piątkowym wydaniu gazety.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Szczytnianin #2318502 | 89.228.*.* 1 wrz 2017 11:36

    Było elegancko, nawet urzędasy mający się za dobermanów nie gryżli rowerzystów co miało miejsce dużo wcześniej w Olszynach, gdzie dopiero sołtys zachował się jak normalny człowiek i załatwił problem parkowania jednośladów. Naszemu staroście powinno było być wstyd za takich mocarzy.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages