Czwartek, 22 sierpnia 2019. Imieniny Cezarego, Marii, Zygfryda

Pokazali jak ratować ludzi z lodu

2017-04-01 10:50:58 (ost. akt: 2017-04-01 10:56:08)

W czwartek, 23 marca, w Miejskim Ośrodku Kultury w Pasymiu odbyła się premiera filmu pt. „Bezpieczne przebywanie i uprawianie sportów wodnych na zamarzniętych akwenach”. – Jest to film instruktażowy, który pokazuje jak pomóc sobie i innym w momencie zagrożenia życia i jak wykształcić, od najmłodszych lat techniki samoratowania – mówi Maciej Rokus, autor scenariusza i szef Grupy Specjalnej Płetwonurków RP.

Każdego roku, latem i zimą w wodach jezior, rzek, sztucznych zbiorników w Polsce tonie kilkaset osób. Większości tych śmierci, jak mówi Maciej Rokus – można było uniknąć, wystarczyłoby kontynuować edukację młodzieży i brać udział w szkoleniach i ćwiczeniach na temat bezpieczeństwach.
Dla wszystkich, którzy lubią rekreację nad i w wodzie powstał film – Bezpieczne przebywanie na zamarzniętych akwenach i uprawianie sportów. – Jest to kontynuacja filmu, który był nagrywany latem, tak jak poprzedni tak i ten powstał na kanwie doświadczeń GSP RP, na które złożyło się setki akcji ratowniczo-poszukiwawczych na terenie całego kraju – mówi Rokus. – W naszym filmie chodzi o to by widz na podstawie sytuacji z życia wziętych mógł dowiedzieć się jak należy zachować się w momencie zagrożenia życia i jak wykształcić w sobie pierwszy prawidłowy odruch m.in. wezwać pomoc, ratować siebie i innych – dodaje.
W filmie można zobaczyć m.in. jak ratują się ludzie podczas wywrotki łodzi, załamanie się pokrywy lodowej pod przypadkowym człowiekiem, techniki samoratowania się z lodowatej wody późną jesienią i wczesną wiosną, oraz pokrywy lodowej, omówiony został też sprzęt w jaki należy się wyposażyć wchodząc na lód, jak udzielić pomocy drugiej osobie dzwoniąc pod numer 112 i samemu podjąć akcję ratowniczą.
Na ekranie poza specjalistami z GSP RP można zobaczyć profesjonalnych aktorów m.in. Adama Woronowicza odtwórcę roli księdza Popiełuszki. Swoje umiejętności zaprezentowali także wykładowcy Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni m.in. komandor Mariusz Wąż.
Co ważne aktorzy przed rozpoczęciem zdjęć do filmu wzięli udział we wspólnym specjalistycznym szkoleniu z płetwonurkami z GSP RP.
Film ze względu na zawarte w nim informacje oraz gotowe instrukcje ratowania życia swoim patronatem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej, Akademia Marynarki Wojennej, marszałek województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz wojewoda Warmińsko-Mazurski. - Z inicjatywy wojewody każdego roku, w ramach przedmiotu Edukacja dla bezpieczeństwa w Urzędzie Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie prowadzimy też wykłady i warsztaty dla młodzieży z zakresu bezpieczeństwa latem i zimą - kończy Rokus.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: [url=http://gazetaolsztynska.pl/141978,Zostan-dziennikarzem-obywatelskim.html?preview=7d9e5c0a3fa72da1916c#axzz2OSaYmwEK
]kliknij[/ur
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Nietzsche #2214883 | 89.228.*.* 1 kwi 2017 20:16

    Taki film to chyba premierę powinien mieć na jesieni.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages