środa, 17 lipca 2019. Imieniny Aleksego, Bogdana, Martyny

Wykopaliska w Pasymiu zakończone

2016-12-01 14:16:17 (ost. akt: 2016-12-01 14:18:16)

Autor zdjęcia: Paweł Salamucha

Od początku października na rynku w Pasymiu trwały prace archeologiczne. Musiały zostać przeprowadzone głównie ze względu na planowaną rewitalizację rynku. W trakcie wykopalisk odkryto wiele ciekawych pozostałości po dawnym życiu w mieście.

Blisko dwa miesiące na pasymskim rynku miejskim pracowali archeolodzy. Prowadzili oni wykopaliska w związku z oczekiwaną rewitalizacją rynku. Starali się oni przede wszystkim odkryć pozostałości budynków, które według przekazów stały kiedyś w tym miejscu. Chodzi tu głównie o pozostałości po średniowiecznym ratuszu.

Cenne znaleziska
Już w połowie października burmistrz Pasymia opowiadał nam o tym co archeolodzy odkryli pod powierzchnią pasymskiego rynku.
– Archeolodzy odkryli pozostałości studni oraz fragmenty fundamentów, które jak wynika ze wstępnych szacunków były najprawdopodobniej pozostałościami po średniowiecznym ratuszu – opowiadał w połowie października Cezary Łachmański burmistrz Pasymia. – Póki jednak wykopaliska oficjalnie się nie zakończą nie możemy mówić o czymś na pewno - wyjaśniał.
Pracującym na miejscu archeologom nie sprzyjała deszczowa pogoda i opady śniegu, które nastąpiły na początku listopada. Prac jednak nie dało się przeprowadzić wcześniej głównie ze względu na ruch turystyczny, który w okresie letnim w Pasymiu jest dosyć spory. Wykopaliska wiązały się ze zmianą organizacji ruchu, nie było jednak możliwości na rozwiązanie tej sprawy inaczej.
– Osoby pracujące na rynku spisały się świetnie, mimo że pogoda ich nie rozpieszczała – opowiada burmistrz Pasymia Cezary Łachmański. – Przez opady śniegu i przede wszystkim deszczu istniało pewne ryzyko, że prace mogą się przedłużyć, ale byliśmy na to przygotowani. Jak się okazało dodatkowy czas nie był potrzebny i powoli kończymy wszelkie prace ziemne powiązane z wykopaliskami – dodaje burmistrz.
Teraz przyszła pora na „papierkową robotę” i przygotowywanie wszelkiej dokumentacji powiązanej z wykopaliskami. Także tej opisującej szczegółowo wszelkie znaleziska.

Pora na planowanie
Właściwe prace archeologiczne na rynku już się zakończyły. W tym momencie trwa przywracanie tego miejsca „do stanu używalności”. Okazuje się, że znaleziska archeologów pozytywnie zaskoczyły miejskich urzędników. Jak opowiada burmistrz Pasymia niektóre z odkryć przerosły ich oczekiwania.
- Oprócz tego co znaleziono już wcześniej czyli studni i fundamentów ratusza średniowiecznego udało się odnaleźć też coś, na co po cichu liczyliśmy, ale nikt nie mówił o tym głośno – relacjonuje Cezary Łachmański. – Chodzi tu głównie o pozostałości po trzecim ratuszu, który kiedyś znajdował się w miejscu gdzie obecnie jest rynek miejski, a także bruk z XVIII wieku. Oprócz pozostałości po nieistniejących już od wieków budowlach archeolodzy odkryli także sporo mniejszych przedmiotów, które stanowią pozostałość po ludziach, którzy żyli kiedyś w tym miejscu. Te przedmioty to między innymi fragmenty ceramicznych naczyń i inne podobne drobiazgi - opowiada burmistrz.
Prezentacja znalezisk archeologów dla mieszkańców oraz wszystkich zainteresowanych odbędzie się już w przyszłym tygodniu. Jak zapowiada burmistrz Cezary Łachmański tego dnia odbędą się dwie wystawy, w tym ta znalezisk archeologicznych.
- W przyszły czwartek odbędą się dwie wystawy po pierwsze odrestaurowane starodruki zaprezentuje Pastor Witold Twardzik, a drugą wystawą będzie prezentacja najnowszych odkryć archeologicznych – wymienia burmistrz. – Poprowadzi ją Pani Kalina Krasowska z firmy Archeo-Pomorze, która zajmowała się wykopaliskami w naszym mieście - dodaje.
W czasie wystawy zaprezentowane zostaną znaleziska, które udało się z ziemi pod pasymskim rynkiem wydobyć. Wszyscy, którzy tego dnia zdecydują się odwiedzić Miejski Ośrodek Kultury usłyszą „z pierwszej ręki” od archeolog nadzorującej prace co udało się znaleźć co więcej będą mogli obejrzeć to na własne oczy. Wszystkich zainteresowanych historią Pasymia, często nieznaną, zapraszamy do pasymskiego MOKu już w przyszły czwartek.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: [url=http://gazetaolsztynska.pl/141978,Zostan-dziennikarzem-obywatelskim.html?preview=7d9e5c0a3fa72da1916c#axzz2OSaYmwEK
]kliknij[/
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Andzelika #2125045 | 81.15.*.* 1 gru 2016 18:44

  80% to co wykopali to butelki po wódce i puszki po browarze .po dawnym życiu mieszkańców

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages