Sobota, 20 lipca 2019. Imieniny Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Co odkryją archeolodzy pod pasymskim ratuszem?

2016-10-21 09:15:59 (ost. akt: 2016-10-21 10:15:02)

Autor zdjęcia: Paweł Salamucha

Od początku października na rynku w Pasymiu trwają wykopaliska. Czego szukają archeolodzy i co jak do tej pory udało im się znaleźć?

Wykopaliska przed pasymskim ratuszem prowadzone są w ramach planowanej rewitalizacji rynku. Jak mówi burmistrz Pasymia Cezary Łachmański prace archeologiczne były konieczne.

– Musieliśmy przeprowadzić te prace między innymi po to aby uzyskać zgodę konserwatora zabytków na rewitalizację tego terenu – opowiada burmistrz. – Dopiero po ich zakończeniu będziemy mogli przystąpić do prac projektowych - dodaje.

Do tej pory archeologom udało się odkryć kilka ciekawych znalezisk, które mogą okazać się pozostałościami po średniowiecznym ratuszu, który kiedyś stał w tym miejscu.

– Na ten moment archeolodzy odkryli pozostałości studni i fundamenty, które jak wynika ze wstępnych ustaleń, mogą być pozostałością dawnego ratusza – mówi Cezary Łachmański. – Dopóki nie skończą się prace nic nie możemy stwierdzić na pewno. Według planów prace mają zakończyć się pod koniec listopada, wiele zależy jednak od tego czy archeologom sprzyjać będzie pogoda - informuje.
W miejscu wykopalisk z konieczności wprowadzono zmianę organizacji ruchu.

– Nie mieliśmy innej możliwości, na szczęście prace odbywają się poza sezonem co trochę ułatwia sprawę – wyjaśnia burmistrz. – Wykopaliska utrudniają życie szczególnie okolicznym sklepikarzom, ale liczymy na ich wyrozumiałość. Spotykamy się z różnymi głosami, niektórzy narzekają, ale większość zdaje się rozumieć, że musieliśmy wprowadzić takie zmiany. Robimy to po to, żeby móc upiększyć nasze miasto. Nie robimy tego dla siebie, ale dla nich - dodaje.

Na ostateczne informacje odnośnie tego co udało się w Pasymiu znaleźć musimy poczekać do końcówki listopada. Dopiero wtedy władze miasta będą mogły decydować o tym jak po rewitalizacji będzie wyglądać miejski rynek i jak wkomponować w jego obraz znaleziska archeologów.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Marian #2094643 | 83.0.*.* 22 paź 2016 11:08

  Totalnie bez sensu wydawanie pieniędzy.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Współczuję #2093931 | 176.221.*.* 21 paź 2016 12:30

   W Szczytnie istnieje dziura po kinie, w Pasymiu powstanie pewnie dziura po Ratuszu. Taki powiat.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages