Czwartek, 17 października 2019. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Gdy tradycja łączy się z pasją

2015-05-09 03:11:45 (ost. akt: 2015-05-09 10:58:48)

Koło łowieckie „Świt” w Pasymiu to 60-letnia myśliwska tradycja. To historia wielu pokoleń, które od lat z oddaniem i godnością reprezentują polskie łowiectwo. To także historia ludzi, dla których kontakt z naturą jest nieodzownym elementem życia.

Historia Koła łowieckiego „Świt” sięga roku 1953. Wówczas 15 kolegów postanowiło ożywić łowiectwo w okolicach Pasymia. Pierwsze miesiące działalności to przede wszystkim poznawanie i ochrona łowisk, zwalczanie kłusownictwa, a także początki hodowli zwierzyny łownej, głównie sarny i zajęcy.
Z biegiem lat do rzeszy łowczych wstępowali nowi członkowie. W latach 80-tych pojawiła się także pierwsza Diana – Małgorzata Haczkiewicz. Z pokolenia na pokolenie przekazywano obyczaje i tradycje myśliwskie. Łowiecką pasją zarażano kolejne osoby. Dziś koło liczy 49 członków macierzystych oraz 9 niemacierzystych. Gospodarka łowiecka prowadzona jest w dwóch obwodach o łącznej powierzchni ponad 12 tyś ha. Pasymscy łowczy posiadają m.in. 32 paśniki, 130 ambon, uprawiają łącznie 14 ha poletek żerowych. Każdego roku myśliwi z koła modernizują i dbają o czystość swych urządzeń łowieckich.

Edukacja i integracja

Ale myśliwi to nie tylko polowania. Ci pasymscy dużo uwagi poświęcają edukacji młodego pokolenia, integracji społeczeństwa i współpracy z rolnikami.
Od wielu lat łowczy z Koła Łowieckiego „Świt” współpracują z miejscowymi placówkami oświatowymi. Dzięki zaangażowaniu myśliwych dzieci biorą udział w licznych pogadankach oraz wycieczkach o tematyce przyrodniczo-łowieckiej. Społeczność szkolna pomaga w dokarmianiu zwierząt oraz w corocznym sprzątaniu terenów leśnych.
Myśliwi doskonale rozumieją także potrzebę współpracy z rolnikami. Dobra wola obu stron i znakomita komunikacja przyczyniły się do znacznego obniżenia szkód łowieckich w rolnictwie na terenie działalności koła.
Myśliwska brać pamięta także o integracji własnego środowiska. Służą temu m.in. bale myśliwskie, coroczne uroczyste polowania hubertowskie czy uroczyste ślubowania nowych myśliwych. Wszystko przy dźwiękach myśliwskich sygnałów - by knieja i okoliczni mieszkańcy czuli ducha łowiectwa.

Bogata tradycja, ludzie oddani swojej pasji to wszystko sprawia, że Koło Łowieckie „Świt” na zawsze już wpisało się w historię polskiego łowiectwa. Wśród braci łowieckiej znalazło się wielu zasłużonych myśliwych. Część z nich niestety odeszła już do Krainy Wiecznych Łowów, ale pamięć po nich na długo pozostanie w sercach myśliwych. Ci, którzy kontynuują myśliwską tradycję dbają o dobre imię łowiectwa i godność polskiego myśliwego.


„Mamy różne zawody i wywodzimy się z różnych środowisk, ale łączy nas jedno – myśliwska pasja”

Pod takim hasłem w dniu 26 kwietnia 2013 roku odbyły się obchody 60-lecia Koła Łowieckiego „Świt”. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą odprawioną w kościele Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pasymiu. Należytą oprawę uroczystości zapewnił Zespół Sygnalistów Myśliwskich "Leśna Brać" przy Nadleśnictwach Spychowo i Strzałowo oraz liczne poczty sztandarowe z zaprzyjaźnionych Kół Łowieckich.
Oficjalne obchody odbyły się w miejscowości Brajniki w ośrodku wypoczynkowym „U Maksia”. W sali bankietowej przybyłe rodziny myśliwskie oraz zaproszeni goście przywitane zostały przedstawieniem o tematyce łowieckiej w wykonaniu dzieci z zaprzyjaźnionej szkoły podstawowej w Pasymiu.
Prezes koła Kazimierz Oleszkiewicz przywitał wszystkich i w obszernym przemówieniu przedstawił bogatą historię Koła "Świt". Zarząd podziękował gościom za przybycie wręczając okolicznościowy medal wybity specjalnie na tę okazję. Ważnym punktem uroczystości było udekorowanie sztandaru koła Srebrnym Medalem Zasługi Łowieckiej.
Na uroczystości nie zabrakło potraw i wędlin z dziczyzny oraz tradycyjnego w naszym Kole dzika pieczonego w całości.

Odznaczeniami Łowieckimi uhonorowani zostali myśliwi oraz przyjaciele koła.

Naczelna Kapituła Odznaczeń Łowieckich nadała Srebrny Medal Zasługi Łowieckiej koledze Remigiuszowi Borowskiemu.

Brązowy Medal Zasługi Łowieckiej otrzymali koledzy : Arkadiusz Daniłowicz , Romuald Stelmach i Eugeniusz Zapadka.

Okręgowa Kapituła Odznaczeń Łowieckich odznaczyła medalem Zasłużony Myśliwy Warmii i Mazur kolegów: Krzysztof Roman, Tadeusz Dec, Kazimierz Oleszkiewicz , Jan Majek, Ryszard Krawczak, Andrzej Gralczyk.

Odznakę Zasłużony Dla Łowiectwa Warmii i Mazur otrzymali: Andrzej Tadeusz Górczyński- Dyrektor Banku Spółdzielczego w Szczytnie , Cezary Łachmański – Dyrektor Zespołu szkolno-przedszkolnego w Pasymiu, Mirosław Lemański – Leśniczy Leśnictwa Jęczniki.

Dyplomy otrzymali: Hubert Krasula – Leśniczy Leśnictwa Grzegrzółki oraz Kolega Jan Walerzak wieloletni Kronikarz Koła Świt.Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages