środa, 16 stycznia 2019. Imieniny Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Wyciągnąć gminę z dołka

2014-12-17 08:44:32 (ost. akt: 2014-12-17 08:50:03)

Przed nowym burmistrzem Pasymia Cezarym Łachmańskim stoją nie lada wyzwania. Jego poprzednik nie zostawił samorządu w najlepszej sytuacji finansowej. Jednak nowy włodarz nie składa broni i zapowiada, że będzie wykorzystywał środki unijne i stworzy przyjazny klimat dla przedsiębiorców.

Może na początek przedstawi się pan naszym czytelnikom?
– Od 26 lat jestem nauczycielem wychowania fizycznego, skończyłem Akademię Wychowania Fizycznego w Gdańsku. Od 16 lat lat jestem dyrektorem zespołu szkolno przedszkolnego, byłem też radnym gminnym i powiatowym.

Dlaczego zdecydował się pan zawalczyć o najwyższe stanowisko w mieście?
– Przede wszystkim zadecydowała chęć działania. Mam nadzieję, że doświadczenia zdobyte w pracy samorządowca pomogą mi w skutecznym sprawowaniu funkcji burmistrza. Chciałbym jak najskuteczniej wykorzystać środki unijne, bo ich wykorzystanie będzie kluczowe dla wszystkich samorządów. W naszej sytuacji, gdzie za kilka lat będziemy musieli wykupić obligacje sprawne wykorzystanie środków to jednio z podstawowych zadań. Poza tym nie do końca byłem zadowolony z decyzji mojego poprzednika.

Jakie ma pan plany na najbliższe lata?
– Mam nadzieję, że w najbliższych latach uda nam się zwiększyć dochody własne gminy, ale nie przez podnoszenie podatków, ale poprzez przygotowanie profesjonalnej oferty inwestycyjnej dla inwestorów i pozyskiwanie przedsiębiorców. W planach mam również modernizację oczyszczalni ścieków i budowa kanalizacji. Tak jak mówiłem będziemy opierać się na środkach zewnętrznych.

Możliwe będzie inwestowanie bez zaciągania kredytów?
– Kredytów nie dostaniemy na pewno, bo mamy wprowadzony program naprawczy. Poza tym wyemitowaliśmy obligacje. Dlatego chcemy przyciągnąć inwestorów, którzy stworzą miejsca pracy.

Pasym nie jest w najlepszej kondycji finansowej, nie boi się pan?
– Tylko głupiec się nie boi, ale z drugiej strony mamy bardzo fajną, doświadczoną radę. Wspólnie mamy wiele pomysłów, które chcemy realizować. Nie będę podejmował decyzji bez zgody rady i mieszkańców. Nie chciałbym doprowadzić do sytuacji, w której miałbym wprowadzać zmiany, których ludzie tak naprawdę nie chcą.

Na co będzie pan stawiał w najbliższych latach – na edukacje, gospodarkę, a może turystykę?
– Nie mogę pozwolić sobie na to żeby którąś sferę pominąć, dlatego będę się starał realizować wszystko. Od razu dementuję plotki, które mówią o likwidacji szkół w Gromie i Tylkowie. W każdej z nich jest koło 100 dzieci i są one potrzebne lokalnej społeczności.

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz klikając na szczytno.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. pasymiak #1613136 | 37.152.*.* 19 gru 2014 13:49

  Zgadzam się z poprzednikiem komentarza, trzebież by się przydała w gminie w MOPS i ADM. POWINI ODEJŚĆ Z WŁADZAMI WCZEŚNIEJSZEJ KADENCJI MORDY MAJĄ NIEWYPARZONE I CHĄDZĄ JAK PAWIANY. NIC NIERAZ NIE MOŻNA ZAŁATWIĆ.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Mieszkaniec #1612774 | 93.230.*.* 19 gru 2014 07:47

  Podoba mi się podejście naszego nowego Burmistrza. Nowy Burmistrz powinien też zwrócić uwagę na pracowników gminy którzy są bardzo nie uprzejmi i wulgarni wobec petentów a także tych którzy pracują w ADM-ach. Życzę powodzenia Panu Łachmańskiemu w Panu cała nadzieja.pozdrawiam

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Viki #1611802 | 89.231.*.* 18 gru 2014 08:17

   Trzymam kciuki i dopinguję!!!

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages