środa, 12 grudnia 2018. Imieniny Ady, Aleksandra, Dagmary

Gmina na skraju bankructwa. Nie będzie nowych inwestycji

2014-02-18 14:41:37 (ost. akt: 2014-02-18 14:44:07)
Widok na Pasym od strony jeziora Kalwa

Widok na Pasym od strony jeziora Kalwa

Pasym wpadł w kłopoty finansowe. Gmina ma 45 dni na przygotowanie programu naprawczego, który ma uzdrowić finanse. Pasym jest jedyną gminą w regionie, która znalazła się w takiej sytuacji. Teraz czeka ją zaciskanie pasa.

Regionalna Izba Obrachunkowa badająca finanse samorządów, wezwała gminę Pasym do opracowania programu naprawczego, który ma postawić finanse gminy na nogi. To efekt niemożności uchwalenia budżetu.

Pasym znalazł się w kropce, bo od 1 stycznia tego roku obowiązuje znowelizowana ustawa o finansach publicznych. Teraz każdy samorząd na podstawie określonego algorytmu wylicza wskaźnik zadłużenia. I Pasym, mając zbyt wysoki poziom zadłużenia, nie mógł uchwalić budżetu.

Program naprawczy, o ile zostanie zaakceptowany przez RIO, oznacza, krótko mówiąc, zaciskanie pasa. Nie będzie żadnych inwestycji, na realizację których gmina chciałaby zaciągnąć kredyt. Nie będzie mogła udzielać wsparcia finansowego innym samorządom, wydawać pieniędzy na promocję czy tworzyć funduszu sołeckiego. Program naprawczy oznacza zamrożenie płac burmistrza i diet radnych.

Jeśli gmina nie przedstawi programu naprawczego, budżet Pasymia uchwali RIO, tyle że to będzie budżet niezbędnych wydatków. Będą pieniądze na szkoły, przedszkola czy na pomoc społeczną, ale na nic więcej.

Czy gmina jest bankrutem? — Nic podobnego — zapewnia burmistrz Mius. — Mamy już gotowy program naprawczy. 28 lutego zajmą się nim radni. Zakładamy emisję obligacji na kwotę ok. 8 mln zł. To nam pomoże stanąć na nogi, ale czeka nas zaciskania pasa — nie kryje burmistrz.

Zgasną lampy na ulicach? — Nie będzie żadnego gaszenia lamp. Nic z tych rzeczy, wszyscy dostaną swoje pensje — zapewnia burmistrz. — Ale na pewno nie będzie nowych inwestycji.

am
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (60) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. i dobrze #1352834 | 178.235.*.* 19 mar 2014 04:55

  Nie będzie inwestycji? I dobrze, bo te nikomu niepotrzebne "inwestycje" pod fundusze unijne są przyczyną długów. Tylko bieżące wydatki. Tak powinno być w całej Polsce, a nie że się zamyka szkoły i gasi lampy ,bo jakiś bufon zaplanował wydatek na zbędną inwestycje typu nowy chodnik chociaż stary był dobry, ale szwagier od polbruku musiał wygrać ustawiony przetarg. Bardzo dobrze. Zero "inwestycji".

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Magda.S #1339501 | 37.30.*.* 3 mar 2014 12:15

  Mam tylko nadzieję ,że w najblizszych wyborach wyborcy po prostu "w y p e p r z y" z tego gniazda nieudolnego burmistrza .W Pasymiu przed wyborami jeszcze sporo mieszkańców mu ufało, a dziś ciężko znalezc osobę która by nie pluła na niego...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. WYBORCA #1339283 | 83.20.*.* 3 mar 2014 06:37

  Albo było za mało materiału, albo krawiec do dupy. A tak na poważnie: Czy RIO nie dostrzegało rok wcześniej, że zbliżają się do niebezpiecznej granicy zadłużenia. Jak widać ambicje niektórych przerosły. Taka sytuacja w roku wyborczym to śmierć polityczna dla Burmistrza - bo to On jako władza wykonawcza przedkłada, a następnie realizuje budżet, w czymś przedobrzył, a skarbnik również powinien " zaciągnąć hamulec ręczny " i nie planować zbyt optymistycznie DOCHODÓW - trzeba brać poprawkę na " wiatr "

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Znajomy #1333955 | 217.121.*.* 24 lut 2014 19:38

   Pasym piekna miejscowosc dlaczego nie idzie w turystyke jezioro 560 hektarow inwestycja gminy pomosty nad zatoka a na jeziorze strefa ciszy niech ktos mi powie ile razy tam widzial zaglowke cos w tym stylu ani razu takie sa fakty Pasym latem powinien tetnic zyciem z turystyki czerpac zyski pozdro

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. RICO #1332157 | 78.8.*.* 22 lut 2014 09:26

   Musieli tam tuskowi coś wybudować,coś co zarżnęło !

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (60)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages